۹۰ درصد کودکان کار تحت آزار جنسی هستند – پیام آنلاین

گزیده گفت و گوی شهروند با مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران:

 که پیش از این گفته نشده بود
گزیده گفت و گوی شهروند با مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران:

این بزرگسالان آینه ٢٠‌سال دیگر همین کودکان‌اند. اگر در همین مقطع به این کودکان رسیدگی نکنیم، به همین روز دچار می‌شوند. اگر ٢٠‌سال پیش اقدام درستی داشتیم و به آنها رسیدگی می‌کردیم و نمی‌گذاشتیم در آن پاتوق‌ها باشند، با آن وضعیت، کارتن‌خواب و بی‌خانمان امروز که کار خرده‌فروشی موادمخدر انجام می‌دهند، نمی‌شدند که هم سرقت می‌کند، هم بزه می‌کند و این وسط متاسفانه {ماجرای} «بنیتا» هم به وجود می‌آید.

متاسفانه از ٤٠٠تایی که مددکاران بهزیستی با آنها صحبت کرده‌اند، به نزدیک ٩٠درصدشان تعرض شده است.

 اما فعالان حوزه می‌گویند؛ ‌درصد کمی از این کودکان اعضای باند هستند و مابقی برای امرارمعاش و به‌عنوان کمک خرج خانواده کار می‌کنند.

 جزییات بیشتری درباره آمار بگویید. از تعدادی که جذب کرده‌اید، به چند نفر تجاوز شده؟

بله تحقیق شده. ما در حوزه کاهش آسیب و ساماندهی متکدیان در شهر برابر بند ٥ ماده ٥٥ قانون، مسئولیت داریم. در این راستا یک‌سری زیرساخت‌ها ایجاد کردیم. برای مثال در سرای لویزان که مخصوص نگهداری متکدیان زن و اسلامشهر که مختص متکدیان حرفه‌ای مرد است.

 ٧٥‌درصد این کودکان ایرانی نیستند. کودکانی هستند که برای تکدی‌گری سر چهارراه‌های تهران ترانزیت می‌شوند. آنها از کشورهای افغانستان، پاکستان و اخیرا بنگلادش هستند. کدام کشور اجازه می‌دهد سر چهارراه معروفش مثل چهارراه ولیعصر ما و مثل میدان ونک ما افرادی گدایی کنند؟ این مکان‌ها تاریخ تهران هستند. آیا به ایران چنین اجازه‌ای می‌دهند؟ آن هم کودکانی با آن وضع اسفبار. این کودک نیازمند تحصیل است، باید آموزش ببیند و به مسائل درمانی‌اش رسیدگی شود. متاسفانه خیلی از اینها اعضای باندند.

در طول اقداماتی که انجام شد، با این مسأله مواجه شدیم که تعداد بچه‌های زیر ١٥‌سال سر چهارراه‌ها روز‌به‌روز رو به افزایش است. وضع بسیار اسفباری است، برای این کودکان که در گرمای تابستان و سرمای زمستان سختی می‌کشند. گزارش اقداماتمان را برای شورای اجتماعی کشور هم ارسال کردیم که رئیسش آقای دکتر روحانی هستند.

شما رسانه هستید و دوربین دست‌تان است و همه کسانی که تهران می‌آیند، هم دوربین دارند. یک مورد عکس، تصویر یا مستندی اگر از رفتار بد با این کودکان دارید و مچ بچه‌ای را گرفته‌اند و سوار خودرو کرده‌اند، می‌پذیریم اما مددکار اجتماعی که تحصیلاتش کارشناسی ‌ارشد مددکاری است، با آنها صحبت می‌کند. وقتی ماشین ما آن‌جا می‌رود، اگر ٥٠نفر باشند، ٤٥نفرشان فرار می‌کنند. این وسط با ٥نفرشان صحبت می‌کنند و جذبشان می‌کنند. آنها را به مراکز می‌آورند تا برسند به سردسته که چه کسی آنها را آورده است. این‌جا متوجه شدیم عمو یا دایی این کودکان، بچه‌های فامیل را جمع می‌کند، صبح تا ظهر تکدی‌گری می‌کنند و بعدازظهر به آنها تعرض می‌کنند. اینها مستند است.

 این کودکان اهل چه کشورهایی هستند؟

 برای آن ٤‌هزار نفر بزرگسال این تحقیق انجام نشده؟

 که پیش از این گفته نشده بود. این‌که ٩٠‌درصد از کودکان کار مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند، آیا این عدد را براساس مطالعه و تحقیق ویژه‌ای اعلام کردید؟ جامعه آماری‌تان چه بوده؟

در راستای بزرگسالان تاکنون چهار‌هزار نفر را جذب کرده‌ایم، خیلی از این تعداد را نگهداری می‌کنیم و خیلی‌ها را در شهرها و خانواده‌هایشان پیدا کرده‌ایم. بعضی‌ها خانواده‌هایشان تحت هیچ عنوان حاضر به نگهداری آنها نبودند و خودمان نگهداری‌شان می‌کنیم، اما آنچه واقعیت دارد، این است که تعداد بچه‌های سر چهارراه‌ها درحال اضافه‌شدن است. برای همین شورای اجتماعی کشور فوریت‌های اجتماعی را تصویب کرد که ١١ نهاد و سازمان در آن دخیل‌اند و در آن گفته شده که نسبت به کودکان هم اقدام کنید. اگرچه سازمان بهزیستی متولی اصلی این مسأله است اما در کنارش شهرداری باید زیرساخت‌ها را تأمین کند. مثل مددکاری سیار، نگهداری و استقرار متکدیان و همچنین محل غربالگری آنها. در سه‌ماهی که طرح حمایت از کودکان بدسرپرست را شروع کردیم، ٤٤٠٠نفر کودک و بزرگسال از ٢٢ منطقه تهران جذب شدند. از این تعداد چهار‌هزار نفر بزرگسال‌اند که براساس اسناد و آیین‌نامه‌ها تکلیفشان روشن است و ٤٠٠نفر کودک.


اخبار مرتبط

 • شهرداری تهران برای بارش مجدد برف، آماده است – پیام آنلاین
 • عباسی: با عنایتی و بی‌عنایتی باید در لیگ بمانیم + تلاش برای حمل محموله بزرگ کوکائین به انگلیس – پیام آنلاین
 • حاشیه‌های مرگ کودک ۸ ساله در بیمارستان نور – پیام آنلاین
 • مشایخی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد + برخورد پلیس با «دور دور کردن» و مزاحمان نوامیس – پیام آنلاین
 • حرف‌های مردی که صاحب ۴ فرزند شده است – پیام آنلاین
 • شایع‌ترین علت مرگ کودکان ایرانی – پیام آنلاین
 • توزیع ۳۰۰ کانکس در مناطق زلزله زده کرمان – پیام آنلاین
 • چرا هوای تهران در پایان هفته برفی، آلوده‌تر شد؟ – پیام آنلاین
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *