پایان ماه عسل دولت و مجلس فرا رسیده است؟ – پیام آنلاین

روزنامه آفتاب یزد نوشت: تا به‌ حال علی لاریجانی را این‌طور روبه‌روی دولت ندیده بودیم؛ برافروخته و با زبان کنایه
سکوت لاریجانی از رضایت است؟

اما رابطه حسن روحانی و علی لاریجانی اصلا در این اشل قابل تصور نبود.

این روزها، مجلسی‌ها به‌دنبال طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس نیز هستند. اتفاقی که تا پیش از این تنها برای احمدی‌نژاد صورت گرفته بود و حالا نمایندگان مجلس درصدد آن هستند تا به‌دلیل اتفاقاتی که برای موسسات مالی افتاده و جان‌ مالباختگان را به لب رسانده است، روحانی را مجبور کنند تا برای توضیح به ساختمان هرمی‌شکل مجلس بیاید. این موضوع نیز در مجلس جنجالی دیگر به وجود آورده است.

او اما کنایه‌اش به اقدامات دولت در مخالفت با این طرح سوال را این‌گونه ادامه داده است که:«معاونان پارلمانی دولت در مجلس در حال ارائه فرم‌هایی به نمایندگان هستند تا از پرسیدن سوال منصرف شوند و بنده از این کار متعجبم!»

البته ابتدا بهروز نعمتی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس که حسابی از توئیت آقای معاون شاکی شده بود به صحبت پرداخت. او از اقدام انصاری با عنوان توئیت‌پراکنی یادکرد و گفت: یکی از معاونان رئیس‌جمهور با توئیت‌پراکنی، اقتدار و جایگاه مجلس را خدشه‌دار کرده است. این موضوعات کم‌ارزش‌تر از این است که یک معاون رئیس‌جمهور چنین سخن بگوید.

بحث به اینجا که رسید علی لاریجانی نیز در اقدامی بی‌سابقه هم لایحه بودجه را زیرسوال برد و هم اینکه گفت معاونان رئیس‌جمهور با صحبت‌هایشان، جامعه را به هم می‌ریزند. یک اظهارنظر خیلی صریح.

۱۸۰ امضا نشان می‌دهد که حسن روحانی دیگر مثل سابق نمی‌تواند به مجلس دهم امیدوار باشد و بگوید که همه نمایندگان تحت هر شرایطی پشت او قرارگرفته‌اند… حتی علی لاریجانی در مورد طرح سوال از رئیس‌جمهور هم سکوت اختیار کرده تا روند کار به‌صورت عادی پیش رود، آن‌طور که محمد جواد ابطحی به نقل قولی از پژمانفر پرداخته و می‌گوید: «وقتی که آقای پژمانفر، نماینده مشهد در هفته گذشته، تذکری جدی راجع‌ به عدم طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس مطرح کرد، آقای لاریجانی، رئیس مجلس هم به دولت گفته است که دیگر نمی‌توانم جلو نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهور را بگیرم و فشار زیاد شده، خودتان کاری بکنید.»

جَدَل لفظی دولتی‌ها و مجلسی‌ها بعد از اصلاحات بودجه، حالا وارد فاز تازه‌تری شده، فاز تازه‌تری که این‌بار با توئیت معاون رئیس‌جمهوری کلید خورد، توئیت جمشید انصاری… که نوشته: «امروز کمیسیون تلفیق و مجلس به بهانه تصویب بودجه میدان‌دار تغییر قوانین کشور شده و همه چیز را تغییر داده‌اند.»

با توجه به نزدیکی و همراهی نمایندگان مجلس با رئیس خود بعید هم نیست که بسیاری از انتقادات اخیر از طرح سوال گرفته تا اظهارات دیروز نعمتی با هماهنگی علی لاریجانی باشد.

انتخاباتی است؟

معلوم بود که یک چنین توئیتی می‌تواند به منزله به صدا درآمدن ناقوس جَدَل میان بهارستان و پاستور باشد… و اتفاقا چنین هم شد و تک «انصاری» دیروز با پاتک اعضای هیئت‌رئیسه مجلس از جمله علی لاریجانی همراه شد.

این یعنی آنکه گویا لاریجانی دیگر مثل سابق برای دولت به آب و آتش نمی‌زند و موقعی که مجلس موضعی در قبال دولت می‌گیرد سکوت اختیار می‌کند تا شاید اگر قرار هست تصمیمی که باب میل دولت نیست گرفته شود این اتفاق بیفتد.

شگرد لاریجانی

اگرچه لایحه بودجه این روزها موضوع جَدَل مجلس و دولت شده و جالب اینکه علی لاریجانی نیز که سابقا سعی می‌کرد فضا را در پارلمان به نفع حسن روحانی تغییر و بهبود دهد این‌بار خود به یکی از بازیگران این الفاظ تبدیل شده است. اما موضوع لایحه تنها موضوعی نیست که اختلافات بین دولت و مجلس و علی لاریجانی با حسن روحانی را هویدا کرده است.

البته ناگفته نماند این اواخر علی لاریجانی مواقعی که می‌خواست یک وزیر دولت هم رای نیاورد، صحن مجلس را ترک می‌کرد انگار که این کار یک علامت بود به این معنا که اگر می‌خواهید وزیر رای نیاورد من حرفی ندارم.

مثلا در این‌باره حجت‌الاسلام سالک، نماینده اصولگرای اصفهان طی تذکری با استناد به بند ۱۱ ماده۲۴ در صحن علنی گفته: «۱۸۰ نفر از نمایندگان به‌دلیل مشکلات مالباختگان موسسات مالی طرح سوال از رئیس‌جمهور را مطرح کردند.»

ناگفته پیداست که صحبت‌های علی لاریجانی، درباره لایحه بودجه است. لایحه‌ای که برای نخستین بار در تاریخ انقلاب کلیات توسط مجلس رد شد و سپس با اصلاحاتی به تصویب رسید.

اما رد این لایحه بحث‌برانگیز که عده‌ای بخشی از تجمعات اخیر دی‌ماه را هم به آن نسبت می‌دهند، با واکنش منفی دولتی‌ها روبه‌رو شد. علی‌الخصوص نوبخت، سخنگوی دولت که گفت مجلس دارد وقت تلف می‌کند. او بیان داشت: «عدم رای به کلیات بودجه باعث اتلاف ۷۲ساعته وقت می‌شود. (اشاره به مهلت اصلاح و تایید دوباره بودجه)». اظهاراتی که البته مجلسی‌ها آن را نپسندیدند و بسیار هم بر آن خرده گرفتند، چراکه معتقد بودند اینکه بعد از رد کلیات بودجه در ۷۲ ساعت با اصلاحات، حاضر به تصویب آن می‌شوند خود یک لطف به دولت است. لایحه بودجه برخی نقاط و زاویه‌های موجود بین روحانی به‌عنوان رئیس قوه‌مجریه و لاریجانی به‌عنوان رئیس قوه‌مقننه را آشکار ساخت.

درکنار همه این‌ها، این نکته را نیز نباید از یاد برد که انتخابات مجلس در ۹۸ خیلی دور نیست. نمایندگان نیز می‌دانند که امروز مردم چه در ماجرای لایحه بودجه‌ای که گویی قرار بود بخش عمده‌ای از کمبود بودجه دولت را از جیب مردم حساب کند و چه در ماجرای موسسات مالی و اعتباری که هرروزه تجمعات مالباختگان و شعارهایشان را به همراه دارد حسابی عصبانی هستند، به همین دلیل بهترین زمان جلوه ایستادگی نمایندگان مجلس در برابر دولت به‌خاطر مردم فرارسیده است. از همین‌رو اقداماتی ولو به‌ظاهر در این راستا صورت‌گرفته است که در آینده به‌عنوان یک رزومه بتوانند از آن استفاده کنند شاید کسانی که امروز در برابر بودجه ایستادند یا طرح سوال از رئیس‌جمهور را مطرح کرده‌اند احتمالا می‌خواهند فردا در انتخابات سرشان را بالا بگیرند و آن را سوژه تبلیغاتی خود کنند.

نشان به آن نشان که بعد از اصلاحات لایحه و تصویب آن در مجلس، نه تنها اختلاف دولت و مجلس ختم به‌خیر نشد، بلکه به اوج خود رسید.

روزنامه آفتاب یزد نوشت: تا به‌ حال علی لاریجانی را این‌طور روبه‌روی دولت ندیده بودیم؛ برافروخته و با زبان کنایه. آدم را یاد دوران احمدی‌نژاد و آن یکشنبه‌ای می‌انداخت که خطاب به «احمدی‌نژاد» گفت شئونات مجلس را زیرسوال بردید.

کنایه‌های لاریجانی به دولت، سکوت او در قبال طرح سوال از وی و حالا اینکه معاون دولت را عامل برهم‌زدن جامعه می‌داند همه و همه بیانگر آن است که رئیس مجلس اگر نگوییم روبه‌روی رئیس دولت قرارگرفته، اما باید گفت که در قصه سوال از رئیس‌جمهور و لایحه بودجه به‌صورت کامل در کنار او نیز نیست.

ولی حالا لاریجانی گوشه‌چشمی از کنایه‌هایش را هم نثار دولت دوازدهم می‌کند و روز گذشته اوج این موضوع بود زمانی که رئیس مجلس گفت: «مگر لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرد، خیلی منقح بود که توقع دارند ما همان را تصویب کنیم؟ چرا برخی با صحبت‌هایشان، جامعه را به‌هم می‌ریزند؟»

جَدَل لفظی


اخبار مرتبط

 • فریادشیران: طلبکاران باشگاه نفت صبور باشند – پیام آنلاین
 • آنکارا: به زودی تل‌رفعت را از کُرد‌ها پاکسازی می‌کنیم + رئال به دنبال جذب سه ستاره یونایتد – پیام آنلاین
 • وضعیت خیابان فردوسی پس از تصمیم بانک مرکزی – پیام آنلاین
 • آن‌ها که به حرف روحانی، وقعی نگذاشتند! – پیام آنلاین
 • تلاش دو جریان مشکوک برای انحراف اصلاحات – پیام آنلاین
 • نجفی: دلایل استعفایم را فردا اعلام می‌کنم – پیام آنلاین
 • کم‌خطرترین استقلال نیم‌فصل دوم در تبریز + ترافیک در محور تهران ـ مشهد عادی و روان است – پیام آنلاین
 • یک نام جدید و غیرمنتظره برای هدایت یوونتوس + شلیک موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان – پیام آنلاین
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *