افشای ماموریت حریری پس از سفر ریاض – پیام آنلاین

ایرنا نوشت: روزنامه لبنانی الاخبار فاش کرد:سعدالحریری نخست وزیرلبنان پس از سفر اخیر به ریاض و بازگشت ازعربستان ماموریت یافت تا با جذب همپیمانانی جدید و تشکیل ائتلاف ها، حزب الله را در عرصه سیاسی لبنان در آستانه انتخابات پارلمانی ماه می (اردیبهشت) منزوی کند
این روزنامه می افزاید: اما رویکرد الحریری درباره حزب الله این است که به سبکی که آن را روش خود و نه سبک عربستان می داند با حزب الله روبرو شود. نخست وزیر لبنان سعی دارد با دستیابی به حل و فصل ها با میشل عون رئیس جمهوری لبنان همپیمانان حزب الله را از آن دور و این حزب را منزوی سازد.

برهمین اساس از دیدار برنامه ریزی شده حمد الشامسی مدیر دستگاه امنیت ملی امارات از لبنان برای تلطیف فضا میان سعد الحریری و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان استفاده شد.
محمد بن زید آل نهیان ولیعهد ابوظبی نیز بسیار علاقمند به کمک به حل این موضوع بود.
الشامسی که از پاریس وارد بیروت شده بود، پس از صرف غذا با الحریری نشستی امنیتی در دفتر نهاد المنشوق وزیر کشور با حضور مسئولان دستگاه امنیتی این کشو داشت که نشان دهنده آماده شدن الحریری برای بازگشت به آغوش عربستان بود.

الاخبار افزود: میانجیگری های آمریکا، امارات و فرانسه در بازگرداندن روابط عربستان و سعدالحریری به گذشته موفقیت آمیز بود. نخست وزیر لبنان همپیمان اصلی سیاسی عربستان در لبنان محسوب می شود.

روزنامه الاخبار در شماره روز گذشته خود نوشت : سعد الحریری در حالی از ریاض بازگشته که تغییری در استراتژی داخلی و ائتلاف های او که در جهت منافع جریان المستقبل است به وجود نیامده و به رغم اینکه پیش بینی می شد که این جریان روابط خود را با جریان آزاد ملی و ائتلاف نیروهای لبنان قطع کند اما تنش ها میان این طرف تا حدی فروکش کرده است.

نخست وزیر لبنان تا روز دوشنبه در دیدار با ‘ولید جنبلاط ‘ رهبر حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و هیات همراه وی و ملحم الریاشی وزیر اطلاع رسانی این کشور چیز زیادی از سفر خود به ریاض افشا نکرده بلکه تنها تصریح کرد که دیدار وی از سعودی تاثیری بر سیاست های داخلی و ائتلاف های او نخواهد داشت.

الاخبار نوشت : عربستان پیش از دعوت الحریری به ریاض دریافت که اداره پرونده لبنان که شامل طرح ربودن سعد الحریری و اجبار وی به استعفا از سمت نخست وزیری بود نتایج برعکسی داد و باعث نفوذ بیشتر حزب الله و وارد کردن خسارت های بزرگ به محور آمریکا از دروازه عربستان شد.

طرح مواجهه باحزب الله شامل احاطه و محدود سازی آن و منزوی ساختن این حزب ازطریق دور کردن آن ازهمپیمانانش همچون تلاش برای جذب جریان آزاد ملی و جبران باسیل وزیرخارجه لبنان و سوق دادن آنها به سمت اختلاف های بیشتر با حزب الله است.

این روزنامه لبنانی ادامه داد: سیاست های عربستان در منطقه از تونس تا یمن، سوریه و عراق با شکست های بزرگی روبرو شده و اکنون با کمک امارات و آمریکا سعی در بازیافتن نقش خود در منطقه دارد.

الاخبار می نویسد: آشتی دادن سنی های لبنان با سعودی ها که به دنبال بازداشت اجباری الحریری و مجبور کردن او به استعفا روابط آنها تیره شده بود، آشتی دادن رسمی لبنان – عربستان که با دیدار هیات عربستانی از بیروت آغاز شد و ‘ نزار العلولا’ برای دیدار با ‘میشل عون’ رئیس جمهوری لبنان به این کشور فرستاده شد و مواجهه با حزب الله با روش های حرفه ایی تر از روش های مستقیم عربستان در بازداشت الحریری و اجبار او برای استعفا که نتایج معکوس به جا گذاشت سه هدف دیدار الشامسی از لبنان بوده است.

ایرنا نوشت: روزنامه لبنانی الاخبار فاش کرد:سعدالحریری نخست وزیرلبنان پس از سفر اخیر به ریاض و بازگشت ازعربستان ماموریت یافت تا با جذب همپیمانانی جدید و تشکیل ائتلاف ها، حزب الله را در عرصه سیاسی لبنان در آستانه انتخابات پارلمانی ماه می (اردیبهشت) منزوی کند.


اخبار مرتبط

 • واژگونی پراید در کمربندی بومهن + مشعل: معامله قرن هرگز انجام نخواهد شد – پیام آنلاین
 • مذاکرات محرمانه آمریکا و کره شمالی – پیام آنلاین
 • جلسه اطلاعات سپاه با نمایندگان درباره تلگرام – پیام آنلاین
 • فریادشیران: طلبکاران باشگاه نفت صبور باشند – پیام آنلاین
 • آنکارا: به زودی تل‌رفعت را از کُرد‌ها پاکسازی می‌کنیم + رئال به دنبال جذب سه ستاره یونایتد – پیام آنلاین
 • وضعیت خیابان فردوسی پس از تصمیم بانک مرکزی – پیام آنلاین
 • آن‌ها که به حرف روحانی، وقعی نگذاشتند! – پیام آنلاین
 • تلاش دو جریان مشکوک برای انحراف اصلاحات – پیام آنلاین
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *